Folie okienne do szczelnego montażu

Energooszczędność w nowym budownictwie to obecnie najważniejszy kierunek rozwoju, a sponsorzy dostrzegają jej korzyści w kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Istotny jest tu wybór materiałów budowlanych. Najważniejszą rolę w energetycznym bilansie odgrywa stolarka okienna, przez co branża okienna błyskawicznie się rozwija. Projektanci tworzą niesamowite wizje przeszklonych ścian i okien o nietypowych kształtach, a producenci robią co w ich mocy, by projekt miał jak najlepsze parametry. Tworzą ciepłe profile i ciepłe pakiety szybowe, udoskonalają szczelność konstrukcji, dbają o jakość.

Dlaczego okna?

Okna to niezwykle istotny aspekt budynku. Są ozdobą, naturalną aranżacją wnętrza, dostawcą dobrej energii i naturalnego światła. Niestety, stolarka okienna spełniająca wszystkie wymagania termoizolacji jak dla pasywnego budynku, nie dorówna parametrami izolacyjności termicznej ścianie pasywnego budynku, a zajmuje w niej więcej miejsca. Przez okno ze współczynnikiem przenikania ciepła U<=0,8 W/m2K z domu ucieka ośmiokrotnie więcej ciepła niż przez ścianę ze współczynnikiem przenikania ciepła U<=0,1 W/m2K. Mimo tak oczywistych różnic inwestorzy wciąż preferują słabe termicznie miejsca w ścianach. Dlaczego?

Folie okienne do szczelnego montażu
Folie okienne do szczelnego montażu

Co mówią liczby?

Odpowiednio dobrane i prawidłowo zamontowane okna, zgodne z wymaganiami identycznymi jak dla pasywnego budynku, działają identycznie jak grzejniki. Prościej mówiąc – są źródłem darmowej energii. Można to udowodnić dzięki przeprowadzonej symulacji dwóch obliczeń i kalkulatorowi PHPP, przeznaczonemu do projektowania budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię do wentylacji i ogrzewania.

 

●       Wpływ liczby okien na południowej ścianie na zapotrzebowanie energii do wentylacji i ogrzewania (Eu). Otrzymana zależność – im więcej okien, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię do wentylacji i ogrzewania.

●       Wpływ liczby okien na ubytki energii i zyski z promieniowania słonecznego. Otrzymana zależność – im więcej okien od strony południowej budynku, tym więcej zysków z promieniowania słonecznego.

Obliczenia przeprowadzono z wykorzystaniem danych meteorologicznych w II strefie klimatycznej Polski w sezonie grzewczym, przy zastosowaniu okna o parametrze przenikania ciepła Uw <=0,8 W/m2K. By zweryfikować powyższe kalkulacje, należy skorzystać z doskonałej jakościowo techniki montażu pod względem statyki i szczelności. Badania termiczne dowodzą, że ciepły montaż daje o wiele mniejsze straty ciepła niż montaż klasyczny i są to straty liniowe, wyłącznie na styku muru i ramy okna.

Konkretne kryteria

By montaż ciepły miał sens, należy spełnić wszystkie poniższe kryteria:

  • odpowiedni dobór stolarki okiennej,
  • fachowa ekipa montażowa,
  • prawidłowo dobrana do stolarki i konstrukcji metoda montażu,
  • ostateczna weryfikacja montażu, potwierdzająca jakość wykonania testem szczelności blower door.

Wnioski

Wzrost popularności energooszczędności oraz ciągły rozwój branży okiennej to dla inwestorów olbrzymie pole do realizacji nawet najbardziej wymyślnych projektów. Szklane ściany w domach nie tylko przestają być niespełnionym marzeniem, ale idą także w parze z komfortem i niskimi kosztami eksploatacji budynku. By wymarzony dom nie okazał się jednak koszmarem z wysokimi rachunkami i rozprzestrzeniającą się pleśnią, należy dopilnować prawidłowego montażu.

Dodaj komentarz