Kamera termowizyjna

Nietrudno zauważyć, kiedy gorące lato ustępuje miejsca chłodnym, jesiennym wieczorom i deszczowym porankom. Im chłodniej na zewnątrz, tym my chętniej chowamy się w komfortowym domu. To schronienie przed szaroburą aurą i porywistym wiatrem. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy chłód i wilgoć dopadają nas także w tej oazie, rachunki za ogrzewania przyprawiają o zawroty głowy, a każdy kolejny tydzień przybliża nas do zimowych mrozów i zasp śnieżnych.

Jest wiele sposobów na ograniczenie strat ciepła w domu. Niestety, często mimo zainwestowanych pieniędzy często zawodzą, zostawiając domowników na lodzie (możliwe, że dosłownie). By skutecznie zatrzymać ciepło w budynku i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, należy przeprowadzić prawidłowy montaż ciepły stolarki okiennej.

Jedna z technik zakłada wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Przy tej metodzie najważniejsze jest znalezienie podparcia i dobre uszczelnienie przestrzeni wokół ramy.

Kamera termowizyjna
Kamera termowizyjna

Okna energooszczędne nie należą do najlżejszych. Wysuwając je w warstwę ocieplenia, należy dopilnować, by opierały się stabilnie na elementach w murze konstrukcyjnym. Dotychczas opierane były na specjalnych konsolach wsporczych lub kotwach, wcześniej przykręconych do ściany i otulonych izolacją. Całość uszczelniano pianką montażową. Alternatywnym rozwiązaniem tego montażu jest oparcie stolarki okiennej na klejonych do muru profilach i dokładne uszczelnienie taśmą rozprężną, skuteczniejszą niż wspomniana pianka.

Okna oparte na profilach

Okno opiera się na profilach instalacyjnych o trójkątnym przekroju. Przykleja się je przy użyciu szybkowiążącego kleju montażowego oraz w mechaniczny sposób przy użyciu dybli lub wkrętów. By przeprowadzić montaż poprawnie, należy zadbać o mur. Klej uzyska maksymalną przyczepność dopiero przy wcześniejszym zagruntowaniu muru. Poza doskonałą wytrzymałością na obciążenia klej jest także odporny na wilgoć.

By docieplić ramę utworzoną wokół otworu okiennego, należy nakleić na profil instalacyjny odpowiedni klin izolacyjny z polistyrenu ekspandowanego wzbogaconego o grafit. Okno, które wstawia się w tak przygotowaną ramę, wysuwa się na 7-12 cm w izolację. Przy zastosowaniu poszerzenia systemowego, okno może być odstawione od ściany nawet do 16 cm. Przewodność cieplna profilu instalacyjnego okna PR007 wynosi λ = 0,07 W/(m.K), natomiast klinu izolacyjnego PR008 – λ = 0,032 W/(m.K).

Jak zamontować poprawnie stolarkę okienną

Stolarka okienna mocowana jest wkrętami w systemie MOWO. Przed wstawieniem okien należy okleić przestrzeń wokół ramy taśmą rozprężną – z czasem zwiększy objętość i zapewni izolację termiczną oraz ochroni przed wilgocią. Co istotne, narożnika ramy okna nie należy oklejać w sposób ciągły, ponieważ taśma nie rozpręży się. Profile instalacyjne należy starannie wypoziomować przed przytwierdzeniem. Mając to na uwadze, warto pamiętać, że będzie to łatwiejsze niż przy montażu z wykorzystaniem kotew.

Opisane powyżej techniki to niezawodne sposoby na zminimalizowanie utraty ciepła w budynku i spokojnego snu bez koszmarów o nieskończenie wysokich rachunkach za ogrzewanie.

Dodaj komentarz